Ar turite mums klausimų?

Jei turite klausimų susijusių su branduoliniu saugumu ar radiacine kontrole pasienio tikrinimo metu, juos galite pateikti žemiau esančios elektroninės užklausos pagalba. Gražios dienos!

Pagarbiai

BSKC komanda

Susisiekite su mumis

Jonizuojančioji spinduliuotė

 • Ar žmonės patiria gamtinę apšvitą?

  Taip, žmonės gamtinę apšvitą patiria nuolat. Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai – kosmosas ir gamtinės radioaktyviosios medžiagos, kurių yra žemėje, vandenyje ir ore. Pagrindinis gamtinės jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinis – radono dujos.

  Iš dirbtinių jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių dažniausiai naudojami medicinos prietaisai (pvz., rentgeno aparatai ir kt.).

  Jonizuojančiosios spinduliuotės dozė išreiškiama Siverto (Sv, Sievert) vienetais. Vidutiniškai per metus žmogaus gaunama apšvitos dozė yra 3,0 milisivertai (mSv)

 • Kas yra jonizuojančioji spinduliuotė?

  *Skylant atomams susidaro energija, vadinama jonizuojančiąja spinduliuote. Ji gali egzistuoti elektromagnetinių bangų (gama arba rentgeno spindulių) arba dalelių (alfa ar beta dalelių arba neutronų) pavidalu.

  *Jonizuojančiąją spinduliuotę galintys skleisti atomai vadinami radionuklidais.

  * Laikas, per kurį radionuklido išskiriama energija sumažėja perpus (pusėjimo trukmė), priklauso nuo atomo tipo ir trunka nuo sekundės iki milijonų metų.

 • Ar tiesa, kad kiekvieno žmogaus kūne yra radionuklidų?

  Kiekvieno žmogaus organizme yra radioaktyviųjų kalio, anglies, tričio, radžio, švino, polonio ir kitų medžiagų. Daugiausia (apie 3-5 tūkst. bekerelių) žmogaus kūne yra radioaktyviojo kalio, kurio aptinkama raumenyse, nerviniame audinyje, kepenyse. Kalis Žemėje egzistuoja nuo pat jos atsiradimo, todėl į žmogaus organizmą patenka ne iš atominių elektrinių, kaip daugelis galėtų manyti.

  Pagrindinis radionuklidų patekimo į žmogaus organizmą šaltinis – maisto produktai. Dalis radionuklidų į organizmą patenka ir kvėpuojant. Pavyzdžiui, gamtinės kilmės radono skilimo produktai polonis, bismutas ir švinas patenka į kiekvieno žmogaus organizmą, nes radono yra visur.

  Iš viso vidutiniškai žmogaus kūne yra apie 10 tūkst. bekerelių įvairiausių radionuklidų, dalyvaujančių medžiagų apykaitoje. Taigi kiekvienas iš mūsų turime radionuklidų savo kūne ir esame jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai.

 • Ar tiesa, kad didžiausią apšvitą gauname iš atominių elektrinių?

  Iš atominių elektrinių radionuklidų išmetami kiekiai yra gerokai mažesni nei daugeliui atrodo. Atominiuose reaktoriuose susidarę radionuklidai į aplinką patenka per kaminus, išteka su aušinimui naudotu vandeniu. Tačiau aplinkoje pasklidusių radionuklidų kiekiai tokie, kad iš atominių elektrinių radionuklidų žmonių gaunamos dozės yra šimtus kartų mažesnės už dozes, gaunamas iš gamtinių radionuklidų, kurių buvo dar gerokai anksčiau nei buvo sukurta atominė energetika. Todėl nevertėtų baimintis gyventi ar būti šalia atominės elektrinės, valgyti netoli elektrinės užaugintas daržoves, rinkti uogas ar grybus, gerti vandenį.

  Lietuvoje aplink Ignalinos atominę elektrinę nuolat matuojami radionuklidų kiekiai ore, vandenyje. Renkami maisto bandiniai – daržovės, žuvys, mėsa, pienas, kuriuose ieškoma iš elektrinės pasklidusių radionuklidų.

 • Kas yra rentgeno spinduliuotė?

  Rentgeno spinduliai yra elektromagnetinių bangų kilmės, kaip ir regimoji šviesa, bet pasižymi kitokiomis ypatybėmis. Svarbus skirtumas – rentgeno spinduliai prasiskverbia pro žmogaus kūną, ir naudojant specialią įrangą, gaunami vidaus organų ar jų pakitimų vaizdai (pvz. rentgeno nuotraukos).Rentgeno spinduliai yra elektromagnetinių bangų kilmės, kaip ir regimoji šviesa, bet pasižymi kitokiomis ypatybėmis. Svarbus skirtumas – rentgeno spinduliai prasiskverbia pro žmogaus kūną, ir naudojant specialią įrangą, gaunami vidaus organų ar jų pakitimų vaizdai (pvz. rentgeno nuotraukos).

Siūlykite savo temą

 • Čia galėtų būti Jūsų klausimas.

  Klauskite drąsiai.