Pasaulyje yra nutikę ir nuolat nutinka skirtingo pobūdžio branduolinio saugumo incidentų. Tačiau visus tuos incidentus vienija viena aplinkybė – juose vienaip ar kitaip naudojamos branduolinės ir kitos radioaktyviosios medžiagos. Taigi, branduolinio saugumo grėsmės yra susijusios su piktavališkais, tyčiniais veiksmais (neveikimu) siekiant padaryti žalą susijusią su branduolinio ir kitų radioaktyviųjų medžiagų fizinėmis savybėmis – gyventojų apšvita, radioaktyviosios taršos išplitimu, avarijomis objektuose ir kitos infrastruktūros sugriovimais.

GRĖSMĖ

Esant prieigai prie šių medžiagų ir susijusios infrastruktūros objektų, atsiranda sabotažo, kibernetinės atakos, taip pat neteisėto branduolinių ir kitų radioaktyviųjų medžiagų pagrobimo ir jų platinimo grėsmės.

Taip pat, grėsmė atsiranda kiekvieną kartą, kuomet neturintys tam teisių asmenys įgyja nelegalių, neapskaitytų, paliktųjų branduolinių medžiagų ir radioaktyviųjų šaltinių, tyčia ar atsitiktinai. Šios medžiagos gali būti įsigyjamos juodojoje rinkoje, arba suradus, išardžius paliktąjį, apleistą šaltinį (pavyzdžiui, Goiania incidentas, 1987).

Galiausiai, nelegaliai įgytos ir platinamos medžiagos gali būti panaudotos rengiant teroro aktus, siekiant didelės žalos žmonėms ir aplinkai.

Diagramoje pateikiama visų tipų branduolinio saugumo incidentų nutikusių 1993-2019 m. statistika.

Branduolinio saugumo incidentų pavyzdžiai:

  • 1992 m. Lietuvoje, iš Ignalinos atominės elektrinės buvo pavogta 7 metrų ilgio ir 270 kg svorio branduolinio kuro kasetė. Nusikaltimas buvo organizuotas ir įvykdytas dalyvaujant atominės elektrinės darbuotojams ir apsaugos padalinio pareigūnams. Šviežio (nepanaudoto) branduolinio kuro kasetė buvo slapta išvežta iš Ignalinos atominės elektrinės pritvirtinus ją po budinčio autobuso dugnu. Vėliau, tyrimo metu pavyko surasti didžiąją dalį pavogto kuro strypo elementų, tačiau iki šiol dar kartais surandamos likusios.
  • Dažnai fiksuojamos statybose naudojamų prietaisų su juose integruotais radioaktyviaisiais šaltiniais (pvz. tankio, drėgmės matuokliai) vagystės. Šie matuokliai naudojami labai plačiai, tačiau ne visada patikimai saugomi, ypač gabenimo metu. Šiuose prietaisuose esančios radioaktyviosios medžiagos yra pavojingos žmonėms ir aplinkai, o neteisėtai užvaldytos medžiagos gali būti lengvai platinamos ir gabenamos, tai pat ir kontrabanda per valstybės sieną.